Jak zaaranżować nowoczesny ogród?

Coraz więcej osób decyduje się na architekturę domu w stylu nowoczesnym. By bryła budynku współgrała z otoczeniem, również  w tym klimacie urządzany jest ogród. Mnogość pomysłów i ciekawych rozwiązań przyprawia o zawrót głowy, nawet przy aranżacji małej przestrzeni. Jak urządzić  nowoczesny ogród, by nie tylko pięknie się prezentował, ale był funkcjonalny i komfortowy? O naszych pomysłach przeczytacie w poniższym artykule!

Spis treści:

  1. Aranżacja ogrodu w stylu nowoczesnym
  2. Duże donice ogrodowe – sposób na wyeksponowanie roślin
  3. Rośliny do nowoczesnego ogrodu – jakie wybrać?
  4. Nowoczesny ogród – minimalistyczne dodatki

Aranżacja ogrodu w stylu nowoczesnym

Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku nowoczesnej architektury domu, ogród w tym stylu powinien być minimalistyczny, harmonijny oraz estetyczny. Cała aranżacja opiera się na zasadzie, ‘mniej znaczy więcej’ i jest oszczędna w designie. Dominują geometryczne formy np. w wyglądzie krzewów, czy żywopłotów, proste linie chodników i ścieżek, a także skromne w wyglądzie dodatki w postaci lamp, donic, czy innych akcentów.

Duże donice ogrodowe – sposób na wyeksponowanie roślin

Roślinność to ważna część każdego ogrodu. Jednak by zachwycała i prezentowała się stylowo, musi zostać odpowiednio wyeksponowana. W tym pomogą nam duże donice ogrodowe, które dostępne są  w różnych wersjach, rozmiarach, kształtach czy kolorach. Jakie donice do nowoczesnego ogrodu wybrać? Tutaj mamy naprawdę spore pole do popisu. Donica Vesari oraz donica Astro to idealna propozycja dla gatunków zarówno jednorocznych, jak i wieloletnich. Możemy w nich zasadzić krzewy, czy małe drzewka. Sprawdzą się w ogrodzie, na tarasie i na balkonie. Zachwycają swoim minimalizmem, tworząc jednocześnie mocny akcent kompozycji przestrzeni. Są bardzo efektowne i stanowią wizytówkę domu, ale i innych miejsc. Często wykorzystywane są, jako element ozdobny hoteli, restauracji i biurowców, urządzonych w stylu nowoczesnym.

Rośliny do nowoczesnego ogrodu – jakie wybrać?

Roślinność w ogrodzie nowoczesnym różni się od tych, w innych ogrodach. Urzeka prostą formą i  stonowanymi kolorami zieleni, fioletu i bieli, przeplatając się z bardziej wyrazistymi odcieniami, które jednak pojawiają się w ramach kontrastu. Przestrzeń podporządkowana jest prawom symetrii i harmonii, gdzie nie ma miejsca na przypadkowe decyzje, przepych i romantyczny chaos. Jakie rośliny sprawdzą się w nowoczesnym ogrodzie? Świetnym wyborem są krzewy iglaste o zwartej, prostej formie, bukszpany, bardzo efektowne jukki, ozdobne trawy oraz magnolie zimozielone. Rzadko wykorzystuje się rośliny jednoroczne i unika gatunków wrażliwych, które wymagają wielu zabiegów i szczególnej pielęgnacji.

 

Nowoczesny ogród – minimalistyczne dodatki

Nie tylko roślinność powinna być odpowiednio dopasowana do stylu, ale także meble i inne dodatki. Bez wątpienia króluje tu funkcjonalność połączoną z subtelnymi walorami estetycznymi. Coraz częściej odchodzi się od tradycyjnych krzeseł i stołu, na rzecz mebli wypoczynkowych – wygodna sofa, leżaki i fotele to podstawa. Popularne są również hamaki, czy wiszące fotele. Wszystko to powinno znajdować się pod zadaszeniem, by miejsce mogło nam służyć za wypoczynek, nawet podczas gorszej pogody. Kolejną ważną kwestią jest oświetlenie. Dobrze dobrane pozwala nie tylko na korzystanie z przestrzeni  podczas zmroku, ale także stanowi idealne dopełnienie nowoczesnego ogrodu.