Zieleń w biurze – jak wpływa na komfort pracy?

 

W wielu domach zieleń to obowiązkowy element wystroju. Warto jednak pamiętać, że również w biurach możesz dzięki niej wykreować atmosferę relaksu i skupienia. W otoczeniu żywych, bujnych roślin pracuje się po prostu lepiej. W jaki sposób to działa? Jakie gatunki nadają się do pomieszczeń biurowych? Jako producent donic, wiemy co nieco na ten temat. Teraz podzielimy się tą wiedzą z Tobą!

Wpływ roślin na pracowników biurowych

Psychologicznie udowodniono, jak pozytywne jest oddziaływanie odpowiednio zaaranżowanej zieleni na wydajność pracy. Rozstawione w biurach stylowe doniczki z roślinnością pozwalają na kontakt z naturą – lub chociaż jej niewielką namiastką. Okazuje się, że pozbawieni tej możliwości pracownicy są mniej efektywni. Dlatego warto zainwestować w zielone rozwiązania, zarówno do samej przestrzeni biura, jak i do stref relaksu czy firmowej kuchni. Obcowanie z roślinnością poprawia koncentrację i sprawia, że jest się bardziej zrelaksowanym. Stres zmniejsza się, a sama praca staje się przyjemniejsza.

Jakie rośliny sprawdzą się najlepiej?

Pracując w biurze, nie ma się zbyt wiele czasu na dbanie o roślinność. Do tego dochodzą urlopy pracowników. Dlatego warto postawić na gatunki, których nie trzeba często nawadniać. Weź pod uwagę też oświetlenie w pomieszczeniach. Zieleń w donicach musi mieć dostęp do światła słonecznego lub ewentualnie zostać dodatkowo doświetlona. Polecamy m.in. następujące rośliny:

  • sansewierie,
  • pnące filodendrony,
  • zamiokulkasa,
  • skrzydłokwiata,
  • dracenę obrzeżoną.

 

donice monumo w biurze

Do każdej z tych roślin bez problemu dopasujesz donicę w sklepie producenta MONUMO. Stylowe, plastikowe doniczki świetnie pasują zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnie urządzonych biur. Nasze donice mają różne kształty – począwszy od prostych, geometrycznych, po nieco bardziej złożone. W przestrzeniach loftowych sprawdzą się takie modele jak Lungo czy Valencia. Do biur tradycyjnych polecamy zaś wersję Classic albo Magnum. W ofercie mamy też świetnie wyglądające wysokie donice, np. Longerino.

Pielęgnacja zieleni w biurze – o czym musisz wiedzieć?

Jeżeli do obsługi biur zatrudniona jest zewnętrzna firma sprzątająca, kwestia pielęgnacji roślin jest właściwie rozwiązana. W zakres obowiązków jej pracowników wchodzi bowiem nawadnianie zieleni oraz okresowe przecieranie liści z kurzu. Gdy jednak przedsiębiorstwo nie zainwestowało w taką usługę, prace te muszą wykonać osoby, przebywające na co dzień w biurze. Jako producent donic dbamy natomiast o to, aby nasze modele doniczek były łatwe do czyszczenia.

Aby ułatwić sobie zadanie podlewania, możesz zainwestować w polimerowe, gruszkowate naczynia. Wystarczy raz na jakiś czas napełnić je wodą, a następnie umieścić w donicy, wkładając do ziemi węższą część. Woda stopniowo będzie spływać do gleby, nawadniając roślinę. Ponadto można umówić się, kto raz na jakiś czas poobrywa z roślin nadgniłe czy suche liście i usunie z nich kurz. Trzeba o tym pamiętać zwłaszcza w okresie urlopowym – ustalenie takich „dyżurów” zapobiegnie sytuacji, w której rośliny uschną z braku podlewania.

korytarz z donicami monumo

Zadbaj o roślinność przed wejściem do firmy

Udekorowane zielenią biura cieszą na co dzień oczy pracowników. Ale znaczenie ma też to, jak wygląda samo wejście do firmy. Na ten aspekt zwracają uwagę nie tylko sami zatrudnieni, ale i potencjalni kandydaci do pracy oraz kontrahenci i klienci. Dlatego opłaca się zainwestować w stylowe doniczki, ustawione przy głównych drzwiach do budynku. Warto także pomyśleć o rozmieszczeniu zieleni w przestrzeni od wejścia do drzwi samego biura, czyli na korytarzach i w hallu. Często jest tam zaaranżowana przestrzeń oczekiwania – ze stolikami i siedziskami. Dobrze zatem ożywić ją kilkoma ciekawymi gatunkami roślin w przyciągających wzrok, plastikowych doniczkach.

Czy już wiesz, które doniczki z naszej oferty zamówisz do biura?

Jak widzisz, korzyści z umieszczenia roślin w przestrzeni pracy mogą być spore. Czas zatem pomyśleć, jak ożywić biuro. Gdy masz już wybrane gatunki, które chcesz wprowadzić do przestrzeni, zainwestuj w odpowiednie donice. Wiele ich wzorów i kolorów znajdziesz w asortymencie MONUMO. Nasze produkty są trwałe, odporne na uszkodzenia i nowoczesne. Ponadto zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o przestrzeniach publicznych. Zapraszamy do oglądania i zamawiania stylowych doniczek do biur!