Strefy w ogrodzie. Sprawdź, jak zaprojektować funkcjonalną przestrzeń!

 

Ogród jest zwykle przedłużeniem i rozszerzeniem przestrzeni domowej. I tak jak we wnętrzu domu wyznacza się określone strefy oraz pomieszczenia, tak i tę zieloną przestrzeń warto sensownie podzielić. Użyteczne będą tu m.in. odpowiednie rośliny, rabaty, donice i meble ogrodowe. Jak to wszystko rozplanować? Zapraszamy do lektury naszego poradnika!

Podział ogrodu na strefy – czy to dobry pomysł?

Już na starcie warto zaznaczyć, że wyznaczenie w ogrodzie stref to klucz do jego funkcjonalności. Każdy przecież chciałby cieszyć się przyjazną, ergonomiczną przestrzenią dookoła domu. Jeżeli zatem marzysz o odpowiednim miejscu do wypoczynku na powietrzu, a jednocześnie pragniesz korzystać z darów natury w swojej kuchni – pomożemy Ci tego dokonać. Dzięki temu nie będzie kłopotu z zadeptanymi rabatami, dostającym się do okien domu dymem z grilla czy brzydkim widokiem na kompostownik. Dobrze dopasowane, stylowe donice ogrodowe, wytyczone ścieżki, różne typy nawierzchni – wszystko to pomoże w strefowym urządzeniu ogrodu. Przejdźmy do konkretów!

Wejście do domu – postaw na efekt wow!

Przejście od furtki do drzwi wejściowych jest najbardziej reprezentacyjnym fragmentem. To tędy będziesz codziennie kierować swe kroki, wracając do domu. To również jest ta część, którą w pierwszej kolejności ujrzą odwiedzający Cię goście. Dlatego tak ważne jest, aby szczególnie zadbać o jej przemyślane urządzenie. Warto rozważyć:

  • estetyczną, brukowaną lub żwirową ścieżkę,
  • oświetlenie, zapalające się po zmroku (np. ledowe lampki z bateriami słonecznymi),
  • dekoracyjne gatunki traw, roślin kwitnących jednorocznych, a także pachnące krzewy,
  • kilka doniczek ogrodowych o ciekawym, przyciągającym wzrok kształcie,
  • pasującą rozmiarem do tej przestrzeni rzeźbę lub fontannę.

Elementy te, odpowiednio skomponowane, uczynią wejście na posesję urokliwym i urzekającym. Jeśli chodzi o rośliny, można je dobrać tak, aby o każdej porze roku coś rozkwitało lub zdobiło otoczenie ciekawymi, barwnymi pędami.

donice ogrodowe

Jak zaprojektować strefę wypoczynkową?

Kolejny obszar do zagospodarowania to strefa przeznaczona stricte do wypoczynku. To tam znajdą się krzesła ogrodowe, stolik, leżaki czy hamak. Część tę można rozplanować pod zadaszeniem i na podwyższeniu – na przydomowym tarasie. Warto oddzielić ją od reszty ogrodu za pomocą ściany roślin, np. w postaci ogrodu wertykalnego czy trejażu. Gdy część ta jest położona obok ogrodzenia sąsiadów, konieczne może być również zasadzenie żywopłotu czy innych wyższych gatunków, np. rzędu tuj. Pomoże to zapewnić prywatność. Dodatkowo przyda się ozdobienie jej ciekawymi akcentami. Donice ogrodowe ledowe odnajdą się tutaj idealnie.

Nieco osobną częścią będzie przestrzeń dla maluchów. Może ona być położona zaraz obok wypoczynkowej – tak, by relaksujący się rodzice mogli zerkać na swoje pociechy. Warto oddzielić ją niewielkim, barwnym płotkiem czy bezpieczną roślinnością od strefy z warzywniakiem. Pozwoli to uniknąć zadeptania grządek przez bawiące się dzieci. W tej części można postawić ogrodowy domek, huśtawkę, zaaranżować piaskownicę. Latem zaś można rozważyć ustawienie nadmuchiwanego baseniku.

Postaw na przydomowy warzywniak

Zdrowe owoce i warzywa z własnego ogrodu to marzenie wielu osób. Można je zrealizować, wydzielając przestrzeń pod uprawę wybranych gatunków. Kilka grządek oraz zestaw doniczek to coś, co stanie się bazą pod pyszne, własnoręcznie wyhodowane pomidory, paprykę, ogórki, cukinie i inne dobra natury. W ogrodowych donicach warto także mieć zioła takie jak bazylia, rozmaryn czy mięta. Doglądanie ich wzrostu, plewienie i podlewanie nie jest kłopotliwe, gdy ogródek ma się tuż pod domem. Każdego dnia będzie można dzięki temu korzystać ze świeżych plonów i wzbogacać przyrządzane potrawy o pyszne produkty.

Szukasz stylowych donic ogrodowych? Sprawdź ofertę MONUMO!

Wytyczenie konkretnych stref w przestrzeni dookoła domu pozwoli zachować w niej ład. Pomoże w codziennym użytkowaniu ogrodu i sprawi, że wszyscy domownicy będą mogli z niego korzystać zgodnie ze swoimi potrzebami. Aby tak się stało, warto zaopatrzyć się w niezbędne wyposażenie i dodatki, w tym gustowne donice. Gdzie ich szukać? Najlepiej u specjalistów, zajmujących się wytwarzaniem takich przedmiotów i znających bieżące trendy. MONUMO to doświadczony producent doniczek ogrodowych, w tym nowoczesnych modeli z podświetleniem. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą!