Niewymagające rośliny do domu i biura – jakie wybrać?

Niewymagające kwiaty doniczkowe to najlepszy pomysł na roślinę do domu oraz biura. Są również doskonałym wyborem dla ludzi, którzy z przeróżnych przyczyn nie mogą dokonywać systematycznego podlewania lub tych, którzy po prostu o tym zapominają. Sprawdź, które kwiaty doniczkowe do biura i do domu mają niewielkie wymagania.

Niewymagające kwiaty doniczkowe – na sam początek kwiaty domowe

Aby prawidłowo pielęgnować rośliny doniczkowe potrzeba lat praktyki. Na pewno niejednej osobie zdarzyła się w tej kwestii porażka. Do największych błędów miłośników roślin zaliczamy przelewanie lub przesuszanie, a także eksponowanie kwiatów na ostrym słońcu. Dlatego bardzo ważna jest znajomość preferencji kwiatów doniczkowych, a także znalezienie odpowiedniego stanowiska.

Wśród różnych gatunków roślin można znaleźć takie, które więdną przez najmniejsze zaniedbanie. Nie chcesz, aby taka sytuacja przydarzyła się również Tobie prawda? Na szczęście niewymagająca roślina to nie rzadkość, dlatego zacznij swoją przygodę od mało wymagających kwiatów doniczkowych.

Jakie osoby powinny postawić na mało wymagające rośliny doniczkowe, czy kwiaty biurowe?

rośliny do biura

Mało wymagająca roślina doniczkowa to doskonałe rozwiązanie dla osób, które pragną rozpocząć przygodę z kwiatami mało wymagającymi do domu. Jeżeli dobrze będzie Ci szło pielęgnowanie rośliny przy uprawie domowej, to na pewno zmotywuje to do kupna trudniejszego kwiatu biurowego. Warto posiadać zatem odpowiednie donice do biura.

Niewymagające kwiaty doniczkowe to coś dla Ciebie, zwłaszcza gdy jesteś zapracowany. W tym przypadku sprawdzi się kwiat doniczkowy. Jeżeli często wyjeżdżasz i wiąże się to z nieobecnością w domu, to wybierz te, którym obfite podlewanie nie jest potrzebne, a suche podłoże wręcz wskazane. Niektóre rośliny wystarczy podlać tylko raz na dwa tygodnie, ponieważ taki kwiat umiejętnie magazynuje wodę.

Jakie kwiaty do biura wybrać? – mało wymagająca roślina doniczkowa

Nie wiesz jaki kwiat wybrać do domu, a jakie kwiaty wybrać do biura? Przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie przykładowe propozycje kwiatów doniczkowych łatwych w utrzymaniu, które nie wymagają specjalnych, konkretnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Po pierwsze idealnym gatunkiem roślin doniczkowych jest zamiokulkas. Roślina ta przoduje, jeśli chodzi o jej niewielką potrzebę pielęgnacyjną. Takie rośliny doniczkowe dobrze znoszą suche powietrze, niedobory światła oraz wytrzymują podczas długotrwałej suszy. Zamiokulkas doskonale rośnie i rozwija się w każdym miejscu, w którym się go rozmieści. Roślina ta tworzy okazałe, gęste kępy i gromadzi wodę w mięsistych liściach.

Monstera to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Przetrwa niedobór światła i nie boi się ciemnych pomieszczeń. Co ciekawe, rosnąc w cieniu, jej liście nie będą dziurawe. Latem podlewamy ją raz na tydzień, a zimą raz na około dwa tygodnie.

Zielistka to roślina, która ma właściwości oczyszczające, a dodatkowo zmniejsza promieniowanie elektromagnetyczne.

Sansewieria to ciekawa roślina – jest wytrzymała dosłownie na wszystko. Nie można zapomnieć o długich, zielonych liściach w ozdobne paski. Nazywana jest wężownicą. Rośnie okazalej, gdy jej korzenie nie mają zbyt wiele miejsca na rozrost. Często zdarzają się okazy mające 30 i więcej lat.

Mało wymagające kwiaty doniczkowe – przykłady

Juka i dracena to kwiaty biurowe, które są łatwe w uprawie. Uwielbiają ciepło i słońce, zarówno juka, jak i dracena najlepiej rosną wtedy, kiedy ziemia przeschnie. Te kwiaty mało wymagające do domu mają zdolność magazynowania wody. Juka robi to w swoim grubych liściach, a dracena obrzeżona w pniu. Dracena lubi jasne stanowiska, jednakże równie dobrze poradzi sobie ze słabo nasłonecznionym miejscem.

Ów rośliny mogą być podlewane raz na tydzień, a nawet raz na dwa tygodnie. W momencie, gdy powietrze robi się suche i gorące, należy zapewnić jej wilgotność poprzez zraszanie. Te kwiaty doniczkowe mają tolerancję na niekorzystne warunki. Ważne jednak jest, aby obie rośliny miały odpowiednie donice do domu.

Aloes zwyczajny to roślina, która ma wiele zalet. Należy ona do mało wymagających roślin. Jej wygląd prezentuje się efektownie, a poza tym ma właściwości lecznicze. Liście aloesu są grube o charakterystycznym niebiesko zielonym kolorze. To właśnie w nich magazynowane są składniki odżywcze i woda, dzięki czemu ta roślina domowa jest mało wymagającym kwiatem do domu. Zalecenie jest takie, aby podlewać go raz na dwa tygodnie i nawozić raz w miesiącu.

Grubosz drzewiasty jest to roślina domowa znana inaczej jako drzewko szczęścia. Charakteryzuje się tym, że przybiera formę małego drzewka. Jego pielęgnacja zależy od pory roku. Gdy jest cieplej, zaleca się obfite podlewanie, zimą natomiast warto poczekać, aż ziemia przeschnie. Grubosz drzewiasty ma mięsiste liście, w których magazynuje wodę.

Aglaonema to roślina domowa zazwyczaj rośnie maksymalnie do 120 cm. Kiedyś aglaonema uchodziła za domowy kwiat doniczkowy, trudny w uprawie, ale jej nowe odmiany nie sprawiają kłopotów. Te o srebrzystych lub białych liściach osiągają długość około 20 cm i są zebrane w gęste kępy.

Do ciemnych miejsc nadają się mało wymagające aglaonemy mające intensywnie zielone liście. Odmiany o jasnych liściach potrzebują więcej światła. Pamiętaj jednak, że jeśli będzie go za dużo, roślina może ulec poparzeniu.

Co trzeba zapewnić kwiatom, aby przetrwały jak najdłużej?

rośliny do domu

Warto pamiętać, że nawet najmniej wymagające rośliny potrzebują, aby zająć się ich potrzebami. Należy zapoznać się z listą zabiegów pielęgnacyjnych, które należy wykonywać na kwiatach doniczkowych. Czasami rośliny wystarczy podlać!

Po pierwsze, wybierz podłoże o wysokiej jakości, odpowiednie do typu rośliny. Ziemia w doniczce natomiast stosunkowo lekka z domieszką piasku, a jej struktura ma umożliwiać odpływ nadmiaru wody. Gdy tego zabraknie, nastąpi proces gnicia korzeni.

Kolejno ciasna doniczka to coś, co kompletnie nie może przydarzyć się podczas uprawiania rośliny. Kwiat biurowy potrzebuje doniczki odpowiedniej do swojej wielkości.

W małych doniczkach powinny znaleźć się te mniejsze gatunki. Powinna posiadać także otwory, aby móc umożliwić odpływ nadmiaru wody. Dodatkowo pamiętaj o tym, że roślina musi mieć donicę, która pozwoli jej na rozrost korzeni.

Stanowisko musi być odpowiednie w kontekście nasłonecznienia, przeciągów czy też wilgotności powietrza. Podlewanie zgodnie z wymaganiami danego gatunku, to coś, co trzeba uzgodnić indywidualnie. Niektórym wystarczy podjąć się umiarkowanego podlewania, przy innych nie zapominać o regularnym podlewaniu. Czasami się zdarza, że kwiat do biura wymaga częstej pielęgnacji. Aby kurz nie obniżał reakcji fotosyntezy u roślin, należy delikatnie przetrzeć liście i łodygi wilgotną ściereczką.

Dom bez roślin bywa po prostu nudny i nieestetyczny. Kwiaty nadają pomieszczeniom charakteru i ciepła, a kolor zielony działa kojąco dla oczu. Nie warto z nich rezygnować, nawet gdy wydaje Ci się, że nie poradzisz sobie z ich pielęgnacją czy podlewaniem. Istnieje bowiem bardzo wiele gatunków — niewymagających kwiatów doniczkowych.

Zwierzęta domowe lubią podgryzać liście. Pamiętaj, że niektóre rośliny mogą być dla nich szkodliwe. Dlatego, jeśli masz w domu zwierzęta upewnij się, że zakupione przez Ciebie rośliny będą odpowiednie. Na szczęście istnieje wiele kwiatów bezpiecznych dla naszych pupili.